Türkiye Briç Federasyonu

english version »                           leggi in italiano »

Briç tarihçilerinin büyük bir çoğunluğu bu oyunun ilk olarak İngiliz askerleri ve diplomatları tarafından 1850’lerdeki Kırım Savaşı sırasında oynandığını belirtirler. Aynı zamanda bu tarihçiler briç adının kaynağının da İstanbul’daki Galata Köprü’sü olduğunu söylemiştir. Türkiye Briç Federasyonu İstanbul’da 1964 yılında kurulmuş, sonraki yıllarda da çok popüler hale gelmiştir. 

Beyrut’taki briç festivalinden İtalya’ya dönerken İstanbul’u ziyaret eden Garozzo ve Belladonna’nın etkisiyle oyunun ünü de artmıştır.

1970li yıllarda Türkiye Ulusal Takım’lar ile Uluslar arası organizasyonlara katılmaya başlamıştır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı 1997’de briçi resmen bir spor olarak kabul etmiştir.

Türkiye’de şu an 280 briç klübü ve 12.000’den fazla lisanslı briç oyuncusu vardır. Ayrıca 18 üniversitenin briç dersleri ve klüpleri vardır. Türkiye artık tüm önemli uluslar arası kategorilere ve briç müsabakalarına katılmaktadır.

Yıllık 3 adet takım organizasyonu yapılmaktadır:

Takımlar Kış Şampiyonası
Antalya’da Mayıs ayında yapılan Açık Takımlar Şampiyonası, ki burada Versace ve Lauria gibi uluslarası briç ustaları da oynamaktadır
Türk Klüpleri Şampiyonası

Ayrıca çiftler için Türkiye’de 2 büyük organizasyon yapılmaktadır:
Kasım ayı sonundaki Cumhuriyet Kupası
Antalya’daki Açık İkili Şampiyonası

Mersin’de 25 yıldan beri her sene düzenlenmekte olan uluslararası briç festivaline 10 farklı ülkeden takımlar ve çiftler katılmaktadır. Düzenli katılımcılardan bazıları Dano de Falco, P.O. Sundelin, Paul Hackett ve Victor Aronov’dur.

Türk briçinde elde edilmiş en önemli başarılardan bazıları bunlardır: Mavi Kurdele İkili Şampiyonası, Dünya IMP Çiftler Şampiyonası, Avrupa Karışık Çiftler Şampiyonası, Avrupa Senyörler Takım Şampiyonası, Avrupa Açık Bayanlar Takım Şampiyonası, Avrupa Akıl Oyunları Bayanlar Takım’ın da 4.lük, Dünya Akıl Oyunları’nda Bireysel Gençler ve İkili Şampiyonası.

Dünya Gençler Şampiyonası, Avrupa Açık Şampiyonluğu gibi organizasyonlarda gösterdiğimiz başarılardan dolayı Dünya Briç Federasyonu ve EBL tarafından federasyonumuz ödüllendirildiği için Türkiye adını dünyada duyurmayı başarmıştır.

***

Contributed by Erhan Yamut – Edited by Selen (BBOTurkiye TD)

Nov 8, 2012

Erhan Eyamut – BBO niki: eyamut – Türkiye’de çeşitli üniversitelerde briç eğitmeni olarak çalıştı. Gençler takımını yetiştirdi, ve ulusal genç takımın npc’si olarak görev yaptı. Ulusal direktördür ve birçok kez ulusal şampiyonluğa imza atmıştır. ”İnce Ayar” adlı briç kitabının yazarıdır. Aynı zamanda, yazdığı briç notları da birçok üniversitede eğitim amaçlı kullanılmaktadır. Şu anda halen profesyonel briç oyuncusudur.

 

(Visited 909 times, 1 visits today)
Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.