Crea sito

Categorized | Miscellanea

Türkiye Briç Federasyonu

Posted on 08 November 2012

english version »                           leggi in italiano »

Briç tarihçilerinin büyük bir çoğunluğu bu oyunun ilk olarak İngiliz askerleri ve diplomatları tarafından 1850’lerdeki Kırım Savaşı sırasında oynandığını belirtirler. Aynı zamanda bu tarihçiler briç adının kaynağının da İstanbul’daki Galata Köprü’sü olduğunu söylemiştir. Türkiye Briç Federasyonu İstanbul’da 1964 yılında kurulmuş, sonraki yıllarda da çok popüler hale gelmiştir. 

Beyrut’taki briç festivalinden İtalya’ya dönerken İstanbul’u ziyaret eden Garozzo ve Belladonna’nın etkisiyle oyunun ünü de artmıştır.

1970li yıllarda Türkiye Ulusal Takım’lar ile Uluslar arası organizasyonlara katılmaya başlamıştır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı 1997’de briçi resmen bir spor olarak kabul etmiştir.

Türkiye’de şu an 280 briç klübü ve 12.000’den fazla lisanslı briç oyuncusu vardır. Ayrıca 18 üniversitenin briç dersleri ve klüpleri vardır. Türkiye artık tüm önemli uluslar arası kategorilere ve briç müsabakalarına katılmaktadır.

Yıllık 3 adet takım organizasyonu yapılmaktadır:

Takımlar Kış Şampiyonası
Antalya’da Mayıs ayında yapılan Açık Takımlar Şampiyonası, ki burada Versace ve Lauria gibi uluslarası briç ustaları da oynamaktadır
Türk Klüpleri Şampiyonası

Ayrıca çiftler için Türkiye’de 2 büyük organizasyon yapılmaktadır:
Kasım ayı sonundaki Cumhuriyet Kupası
Antalya’daki Açık İkili Şampiyonası

Mersin’de 25 yıldan beri her sene düzenlenmekte olan uluslararası briç festivaline 10 farklı ülkeden takımlar ve çiftler katılmaktadır. Düzenli katılımcılardan bazıları Dano de Falco, P.O. Sundelin, Paul Hackett ve Victor Aronov’dur.

Türk briçinde elde edilmiş en önemli başarılardan bazıları bunlardır: Mavi Kurdele İkili Şampiyonası, Dünya IMP Çiftler Şampiyonası, Avrupa Karışık Çiftler Şampiyonası, Avrupa Senyörler Takım Şampiyonası, Avrupa Açık Bayanlar Takım Şampiyonası, Avrupa Akıl Oyunları Bayanlar Takım’ın da 4.lük, Dünya Akıl Oyunları’nda Bireysel Gençler ve İkili Şampiyonası.

Dünya Gençler Şampiyonası, Avrupa Açık Şampiyonluğu gibi organizasyonlarda gösterdiğimiz başarılardan dolayı Dünya Briç Federasyonu ve EBL tarafından federasyonumuz ödüllendirildiği için Türkiye adını dünyada duyurmayı başarmıştır.

***

Contributed by Erhan Yamut – Edited by Selen (BBOTurkiye TD)

Nov 8, 2012

Erhan Eyamut – BBO niki: eyamut – Türkiye’de çeşitli üniversitelerde briç eğitmeni olarak çalıştı. Gençler takımını yetiştirdi, ve ulusal genç takımın npc’si olarak görev yaptı. Ulusal direktördür ve birçok kez ulusal şampiyonluğa imza atmıştır. ”İnce Ayar” adlı briç kitabının yazarıdır. Aynı zamanda, yazdığı briç notları da birçok üniversitede eğitim amaçlı kullanılmaktadır. Şu anda halen profesyonel briç oyuncusudur.

 

(Visited 618 times, 1 visits today)

Comments are closed.

Giorgino Duboin’s column

Italian style 02The Neapolitan Club staff is honoured to welcome a new illustrious contributor: Giorgino Duboin. The great Italian champion will write a series of articles mostly dedicated to his international bridge activities. Duboin’s Column »

Norberto Bocchi’s column

MyWay-logoThe great Italian champion Norberto Bocchi contributes articles on a regular basis to Neapolitan Club. Norberto refers in his column ‘My Way’ to political issues which may arise in the bridge world and sometimes he describes interesting hands. Read Bocchi’s column»   Read Bocchi’s interviews»

Rhoda Walsh Notes

Rhoda_WalshWalsh No Trump Notes by Rhoda Walsh: a study on No Trump openings with their developments  in uncontested and contested auctions. Table of Contents »
Annotations by Rhoda Walsh on the 1 Notrump game forcing  response in the "2 over 1 game forcing system" (Walsh System).Table of Contents»

Simply the Best

Best articles by Paolo Enrico Garrisi: open »

Let’s talk to the Champions!

Best interviews run by Laura Camponeschi: open »

Momorizing at Bridge

Are there techniques to develop some specific memory? Could be possible to make a choice of what might be more useful to memorize? Read what the champions say: open »

Silvio Sbarigia

 

SILVIO SBARIGIA is a pharmacist; he was born in Rome and lives there. He has won the European championship in 1975 with legendary Blue Team, runner up at 1974’s and at Olympic games of 1976.  Sbarigia is member of Neapolitan Club Technical Commettee. His bridge problems aren’t difficult; just we need to think on a plan and to avoid the instinctive playing. Bridge quizzes by Sbarigia »

Laura Cecilia Porro

Laura-Cecilia-Porro 142
Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.